Slunovrat web 500x1500 o festivalu

Slunovrat – Víc než festival

Kulturní festival odehrávající se každoročně na konci června na zajímavých místech historického centra města Opavy

Slunovrat přináší aktuální multižánrovou hudební a kulturní produkci. Zaměřuje se na široké věkové i sociální spektrum návštěvníků, kterými jsou zpravidla příznivci kvalitní hudby, kultury i gastronomie, včetně rodin s dětmi.
Neprosazujeme žádná žánrová či stylová omezení, naším cílem a měřítkem je kvalita. Myšlenková otevřenost se promítá i do dramaturgie nehudební části programu, kdy se snažíme o vytváření platforem pro diskuzi nad aktuálními a inspirativními tématy.
Festival má také výrazný sociální rozměr, prostor pro prezentaci dostávají charitativní a lidskoprávní organizace a iniciativy.
Snažíme se rovněž dávat prostor méně známým nebo dosud nezavedeným hudebním talentům, a to zejména prostřednictvím Welcome stage.
Organizace festivalu je postavena výhradně na dobrovolnické činnosti.

Festival Slunovrat 2023 proběhl na těchto místech a scénách:
  • VOJTĚCH STAGE (náměstí Osvoboditelů)
  • VÁCLAV STAGE (kostel sv. Václava, Pekařská ulice)
  • WELCOME STAGE (Ptačí vrch a sady Svobody) – zdrama přístupná zóna
  • SLEZSKÉ ZEMSKÉ MUZEUM (Historická výstavní budova, zahrada Müllerova domu, Blücherův palác)
  • KNIHOVNA PETRA BEZRUČE V OPAVĚ (Nádražní okruh)
  • ZÓNA CHARITNÍ INSPIRACE (Ptačí vrch a sady Svobody) – zdrama přístupná zóna
  • KOSTEL SV. JANŮ (ústí Hrnčířské do Praskovy ulice)
  • HOP(e) ZONE / program pro mladší generace (na různých místech festivalového areálu)
  • další lokality: Obecní dům, Dům umění, Horní náměstí, Dvořákovy sady, sady Svobody, Smetanovy sady, Mendelovo gymnázium atd.)

Inteligentní hudba

Hudba, kterou na Slunovratu můžete slyšet, se nedá zaškatulkovat. Představujeme interprety napříč žánry – od kytarového rocku přes moderní písničkářství, elektroniku i world music. A to nejen z Česka, ale i ze zahraničí.

Welcome stage pak v neplacené zóně festivalu představuje interprety, kteří se každoročně ve velkém počtu účastní výběrového konkurzu.

Kultura všech podob

Nehudební program tvoří stěžejní část festivalové dramaturgie. Nabízí diskuze, přednášky, literární čtení, výstavy, divadlo, nový cirkus, workshopy i programy pro děti. Návštěvnící festivalu mají možnost se setkat s významnými osobnostmi ze světa kultury i vědy, s novináři, umělci, spisovateli, herci a dalšími hosty z ČR i zahraničí.

 

 

Vybraná gastronomie

Dobré jídlo a pití je pro nás stejně důležité jako dobrá hudba. Na Slunovratu nabízíme nepřeberné množství gastronomických stánků – od vyhlášených menu regionálních restaurací i specialit světové gastronomie přes jednoduché pochoutky po veganské lahůdky. Nesmí chybět ani kvalitní káva, regionální pivo a víno z našeho dvorního Vinařství Krásná hora. 

 

Historie Slunovratu – účinkující

Slunovrat Winter Edition 2023

  • Laco Deczi a Celula New York
  • Shanna Waterstown and Band (USA)
  • Váleční reportéři: David Miřejovský, Pavel Pawluscha Novotný, Pavel Polák
  • Hmlisto & Petr Linhart
  • Slam poetry exhibice: Dejv, Ryška Riot, Vašek z Aše, Jura Juráň
  • Salome (divadelní představení, spolek Na hraně)
  • Komentované prohlídky Blücherova paláce a Janottovy vily

Slunovrat 2023

  • The Young Gods (CH)
  • Tata Bojs
  • Buty
  • Andrej Borisovič Zubov (RU)
  • MR Žarko (SRB)
  • Dobrovský & Šídlo
  • Dagadana (PL/UA)
  • Edo Jaganjac (BiH)
  • Terra Profonda (HUN)
  • Válka zblíka (Petra Procházková, Martin Dorazín, Josef Pazderka)
  • DVA
  • Longital (SK)
  • Robert Fielding (USA)
  • Jamair – Budweiserová, Bihári, Racek
  • Ladě
  • Schola Gregoriana Pragensis
  • František Skála a Třaskavá směs
  • Khoiba
  • Dukla
  • Marie Puttnerová s kapelou
  • Eugenie Číhalová
  • Ondřej Galuška & Odd Gifts
  • Lukefry
  • Ženský sbor z Kudlovic
  • Marie Kieslowski
  • Luděk Navara
  • Nina Jaganjacová
  • Gulag XR
  • Vilém Spilka Quartet
  • Simona Bagarová
  • Expedice Přes Bar
  • Josef Lábus a smyčcové kvarteto Trutnoforte
  • Sestry (Lucie Ciencalová, sestra Vilma, Kamila Hladká)
  • NaMars
  • Petr Horký
  • Ozvěna součastnosti (Yelyzaveta Pruska a Libuše Vondráčková)
  • Saca
  • Matouš Bláha a Koridor UA
  • Romská vyprávění a jejich autorky
  • Kabaret Dr. Caligariho
  • František Kotleta a Kristýna Sněgoňová
  • Roman Hampacher
  • MUDr. Lukáš Malý
  • ŠouflŠou
  • V.O.S.A.
  • My3.avi
  • Festival otrlého diváka
  • Živo
  • MUDr. Jan Žatecký
  • Naboso
  • Málo víček, moc porna
  • MØW (PL)
  • Kucharski
  • Kočovné divadlo Ad Hoc
  • Stillnox (PL)
  • Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty
  • Tenkrát na Balkáně
  • Mše svatá na závěr festivalu
  • Ranní procházka Opavou s výkladem
  • Civilizace – dobrá zpráva o konci světa
  • Tomm Prochazka
  • Michael Kocáb – rocker versus politik
  • Jiří Suchý – Lehce s životem se prát
  • Věřím, že více světla potřeba nebude
  • Magický hlas rebelky
  • Titina, psí polárnice
  • Zóna charitní inspirace
  • Knižní zóna
  • Ucho van Gogha (PL)
  • Śląski program kosmiczny (PL)
  • Bobkovsi (PL)
  • Trampoty klauna Nešiky
  • Slackline Opava
  • Montessori aktivity pro děti
  • Anima Band
  • Chef Nomade
  • Zábavné chemické pokusy studentů MGO
  • Doprovodné výstavy a komentované prohlídky Opavské kulturní organizace a Slezského zemského muzea

Slunovrat Winter Edition 2022

  • Robert Křesťan a Druhá tráva
  • Martina Viktorie Kopecká
  • Eva Turnová a Tomáš Hradil: Procházka Turnovým hájem
  • James Harries (UK)
  • Tomáš Vocelka: Města a útěky (fotografická výstava)
  • A proč Libanon? (cestovatelská přednáška)

Slunovrat 2022

  • Erik Truffaz Quartet (CH)
  • David Koller
  • Melissa Chan (USA/CHN)
  • Cirk La Putyka
  • Simon Mawer (GBR)
  • Radůza
  • Marek Orko Vácha
  • Džambo Aguševi Orchestra (MKD)
  • Hudba Praha Band
  • Jaromír 99 / Mimosezóna
  • František Skála a Provodovjané
  • Karin Lednická
  • Zabelov Group (CZ/BY)
  • Simona Babčáková a její improvizační skupina NO A
  • Miroslav Karas
  • Los Duendes (PL)
  • Viktorka Rys
  • DJ Floex feat. Robot Josef
  • Jiří Dědeček
  • Anna Hogenová
  • Kill the Dandies!
  • Kateřina Šedá
  • Mirek Kemel a kapela + výstava karikatur
  • Clarinet Factory
  • Majerovy brzdové tabulky
  • Zuzana Mojžišová & kapela (SK)
  • Miriam Kaiser Trio (SK)
  • Petr Linhart
  • MØW (PL)
  • Jeroným Janíček
  • Rybí kino
  • Kamila Hladká
  • Plum Dumplings
  • Wolka (PL)
  • Zuzana Beranová
  • We do not pretend (PL)
  • Nicolette Havlová
  • Terrible 2s (SK)
  • Petr Blažek
  • Maciej Ruczaj
  • Janet A
  • Mr. Folxlide
  • Jiří Horáček
  • Jitka Jeníková
  • Aktuálně.cz: Kremelské zločiny na Ukrajině
  • Letní filmová škola představuje (Kouř, Gogo, Cesta do školy, NICK CAVE: 20 000 dní na Zemi, Belle, Kluk ve světě příšer, Sny o toulavých kočkách)
  • Kamil Sládek
  • The Weathermakers
  • Petyša
  • Blondýna
  • Tajuplný svět podivuhodných her Jiřího Šebesty
  • Emotikon
  • Vašek Müller & Petr Linhart: Dvojité vidění
  • Mše svatá na závěr festivalu
  • Malý princ (Vít Marčík ml.)
  • Listuj světem (výstava)
  • Republika mnoha národů (výstava)
  • Opava Coffee festival
  • Zóna charitní inspirace
  • Knižní zóna

Hradecký slunovrat 2021

  • Dejvické divadlo (Ucpanej systém)
  • Anthony B Band (JAM)
  • Mňága a Žďorp
  • Mluvme spolu! (Beseda Erika Taberyho a herců Dejvického divadla)
  • Prago Union
  • Parno Graszt (HUN)
  • Iva Bittová a AG Flek
  • Monika Načeva a Zdivočelí koně
  • Bachtale Apsa a Bára Hrzánová
  • Pastoral Brothers
  • United Flavour Soundsystem
  • Jakub Szántó
  • Lanugo
  • Hrubá hudba
  • Beata Hlavenková a Kapela snů
  • Václav Marhoul
  • November 2nd
  • Nuck Chorris Gang
  • Karin Lednická
  • Krajina Ró
  • Dirty Old Dogs
  • Ciśnienie (PL)
  • Roman Hampacher
  • Jiří Peňás
  • Moonshye
  • Cermaque
  • Kolektivní halucinace
  • Kucharski
  • RNDr. Jana Šmardová, CSc.
  • Band Of Heysek
  • Jarret
  • Ať se snaží ona
  • Billow
  • Gary and the homegrown (UK)
  • Srednusha (PL)
  • Slow Sunset (PL)
  • Plum Dumplings
  • Bukowicz (PL)
  • Żmij (PL)
  • Rigor Samsa (PL)
  • Alena Ježková Wagner
  • Petr Fiala (Mňága a Žďorp)
  • Not Too Easy (PL)
  • Lenda/Kozub (PL)
  • BDHS (SVK)
  • OpTeamist Project (PL)
  • Rajraraj
  • Anna Beata Háblová
  • Osudy semleté dějinami (Maciej Ruzcaj, Karin Lednická, Aleš Bartusek)
  • Veronika Hložková
  • Milan Tesař a WMCE
  • Tragický osud básníků Karla Jana a Michala Čapkových
  • Hudební milánium (Milan Tesař, Milan Páleš)
  • Prohlídka zámku Raduň s kastelánkou
  • Letní filmová škola představuje (Corpus Christi, Muž s kinoaparátem + Rabbit on the Moon, Acid House, Ikarus. Legenda o Mietku Koszovi, Mirai: Dívka z budoucnosti)
  • Kávové a gastro workshopy (Malé Café, kpt. Národního týmu kuchařů a cukrářů ČR Jan Horký)
  • Knižní zóna (autogramiády účinkujících)
  • Mše svatá na závěr festivalu (Kostel sv. Janů Opava)
  • Výstavy (Spolu v bublinách, PPE Crew projekt „CHAOS“, výstava žáků ZUŠ Hradec n. Moravicí)

HS Winter Edition 2021

  • Habib Koité & Bamada (Mali)
  • Irek Głyk Vibes Expression (PL)
  • Chápeš to? (Klára Trojanová)
  • Tomáš Etzler
  • Martin Mejstřík
  • Ladě
  • Joy Adamson. Dlouhé safari z Opavy do Keni
  • Tenkrát v listopadu 1989
  • Afghánistán očima vojenského kaplana ze země i vzduchu
  • Mše svatá za oběti totalit

Hradecký slunovrat 2020 (červen)

  • Robert Křesťan a Druhá tráva
  • Hradišťan & Jiří Pavlica
  • Dejvické divadlo (Vražda krále Gonzaga)
  • -123min.
  • Arm. gen. Petr Pavel
  • Zbigniew Jan Czendlik
  • Ohm Square
  • Pavel Kosatík
  • Heimat
  • Bohumil Pečinka
  • Nylon Jail
  • Jananas
  • Bára Zmeková a kapela
  • Marie Puttnerová & Martin Novák & Petr Uvira
  • Behind the Door
  • BlueZodiac (SK)
  • Zapomělsem
  • Rastafidli Orkestra
  • BBP – podzemní orchestr
  • Dirty Old Dogs
  • Petr Czudek
  • Ellen Makumbirofa
  • Klára Goldstein
  • aKamarádi
  • Hrozně
  • Malé Café – gastroworkshop

Hradecký slunovrat 2019

 

  • Värttinä (FIN)
  • Kafka band
  • Midi lidi
  • Dunaj
  • Ventolin
  • Sto zvířat
  • Tara Fuki
  • Už jsme doma
  • Irdorath (BY)
  • Fifidroki (PL)
  • Manon Meurt
  • Ghost of you
  • Jarret
  • Čp. 8
  • Narajama
  • Václav Havelka III.
  • Jaroslav Kmenta
  • Jaroslav Rudiš
  • RADIO IVO – Život nedoceníš
  • Michaela Vetešková – Dílna malého novináře
  • Fatima Rahimi – Normalizace nenávisti
  • Petr Hruška & Josef Klíč
  • Julie Urbišová – Doma v NOLA
  • Divadlo GAFA – pohádka a kouzelnický workshop
  • Za kávou na Kostariku s Café Jen
  • Bitva o Ostravsko 1945 – historický dokument
  • František Čuňas Stárek – Cáry starých filmů
  • Jiří Plocek – Fenomén moravských hlasů
  • Hope Astronaut
  • Šoulet
  • Bizzare Band
  • Ciśnienie (PL)
  • Max Bravura (PL)
  • Café Industrial
  • Hmlisto (SK)
  • Milan André (CAN)
  • Kolektivní halucinace
  • AIKO
  • TEVE
  • Prowizorium (PL)
  • Together
  • The Party Is Over (PL)

Video: aftermovie 2019 (odkaz na Youtube)

HS Winter Edition 2019

 

  • Jan Spálený & ASPM
  • Houpací koně
  • Stinka & kapela
  • Helemese

Také proběhlo předání elektrického vozíku získaného v rámci crowdfundingové kampaně ve spolupráci s Charitou Opava pro paní Helu Jombíkovou a vzpomínka na Jitku Šuranskou.

Festivalu předcházela Slam poetry exhibice Woman Edition v hradeckém Kině Orion. Té se zúčastnily:

  • Ellen Makumbirofa
  • Thea
  • Lumi
  • Mária

Hradecký slunovrat 2018

 

  • Dan Bárta & Illustratosphere
  • Zrní
  • Vltava
  • Longital (SK)
  • Iva Bittová a Vladimír Václavek
  • Živé kvety
  • Beránci a vlci
  • Gerald Clark (JAR)
  • Diva Baara
  • The Odd Gifts
  • Jaroslav Hutka
  • PLA CES
  • Noir Voir
  • 1flfsoap
  • Jakub Cermaque
  • Cat a kapela
  • Under the skin
  • Czarna Pantera
  • Rózinky
  • Andband
  • Kpt. Krab
  • Signály
  • Fifidroki
  • Z pramene Radbuzy
  • Šamanovo Zboží
  • Sækədʒəwiːə
  • Yedhaki:Nautika
  • Plachý host
  • Kazachstán
  • Jan Kuba – výstava
  • David Vávra – přednášky, projekce, poezie
  • Michaela Vetešková – beseda
  • Anatol Svahilec – slam poetry
  • Zuzana Lenhartová – beseda
  • GAFA divadlo – pohádky
  • Jaromír 99: V presu – výstava
  • Václav Hájek – Na útěku (dokument)
  • Michal Berg – otevření Salonu Mechtilde
  • Pozdrav Slnku – beseda Slnko Records
  • Josef Suchár (Sdružení Neratov) – beseda
  • Jaroslav Hutka: Hovory o životě, výstava linorytů
  • Skok do vody – dokument
  • Jan Kuba: Drobnosti – výstava

Video: aftermovie 2018 (odkaz na Youtube)

HS Winter Edition 2018

 

  • KVĚTY – YM
  • Lights Off
  • Majerovy brzdové tabulky
  • Luboš Pospíšil

Festivalu předcházela slam poetry exhibice v hradeckém kině Orion. Té se zúčastnili:

  • Anatol Svahilec
  • Dr. Filipitch
  • Daniel Kunz
  • Ondřej Hrabal

Video: aftermovie Winter edition 2018 (odkaz na Youtube)

Hradecký slunovrat 2017

 

  • Priessnitz
  • Vołosi (PL)
  • Bratři Orffové
  • Houpací koně
  • Vladimír Merta Trio
  • Mucha
  • Čankišou
  • Zvíře jménem podzim
  • Please the trees
  • Bonus & Mary C
  • Ille
  • Katarzia & Band (SK)
  • Terne Čhave
  • Killiekrankie
  • Archívny chlapec
  • Martina Trchová trio
  • Jananas
  • Jay Delver
  • Prune
  • Break Falls
  • Will Eifell
  • Evolet
  • LadyPraga
  • Jindřich Černohorský
  • Disneyband
  • Noemiracles
  • Plyš
  • Hedvika&Harnach
  • Original Sin
  • Boosta Grande
  • Černý čaj
  • Tamala
  • Ženský sbor z Kudlovic
  • Michal Horáček– beseda
  • Jiří Imlauf – autorské čtení
  • Lucie Seifertová – workshop pro děti
  • Cvičme s Kittchenem – vernisáž
  • Bairnsfather Distillery – diskuze
  • Café Jen – workshop a ochutnávka
  • Jazzová sekce (1971–1988) – výstava
  • Květ lotosu – diskuze s ochutnávkou
  • Vinařský kvíz Vinařství Krásná hora

Video: aftermovie 2017 (odkaz na Youtube)

HS Winter Edition 2017

 

  • David Stypka & Bandjeez
  • Vladivojna La Chia & 4Trio
  • Hudecká úderka
  • Behind the Door

Festivalu předcházela páteční projekce filmu „8 hlav šílenství“ a beseda s autorkami

Hradecký slunovrat 2016

 

  • Ivan Hlas trio
  • Jablkoň
  • Květy
  • Kittchen
  • Vložte Kočku
  • Jitka Šuranská trio
  • Fiordmoss
  • O5 a Radeček
  • Yellow sisters
  • Katarína Koščová
  • Epy de Mye
  • Petr Linhart
  • Létající rabín
  • David Stypka & Bandjeez
  • Jakub Noha
  • Heimat
  • Agu
  • Archívny Chlapec
  • Tamaral
  • Bonsai č.3
  • Stinka
  • Plyš
  • The Weathermakers
  • Disneyband
  • The Honzíci
  • Spolek Vdolek
  • Světlo
  • duo Sova a Slamák
  • Jiří Míža
  • A.M. úlet
  • Hrozen
  • Aeronaut
  • Creaticity
  • Huménečko
  • Krystyna Skalická
  • Isara
  • Kupodivu
  • Duckin‘ Track
  • FOLX Band
  • Přetlak věku

Video: aftermovie 2016 (odkaz na Youtube)

HS Winter Edition 2016

 

  • Laco Deczi & Celula New York
  • Expedice Apalucha – křest CD
  • Circus Ponorka
  • The Weathermakers
  • The Honzíci

Hradecký slunovrat 2015

 

  • Lenka Dusilová
  • Ladě
  • Kieslowski
  • Půljablkoň
  • Karolína Kamberská
  • Tamaral
  • PONK
  • Post-hudba
  • Helemese
  • Honza Žamboch
  • Pavel Tabásek a partyja
  • Beata Bocek
  • František Segrado a Veselá Bída
  • Jiří Schmitzer
  • Jan Kunze & Hičhaikum
  • Happy to Meet
  • Marek Dusil BLEND
  • NOCA
  • Marcel Kříž
  • Druga
  • Kaya
  • Biopop
  • Tabásek a Partyja
  • Rendez-fou
  • Jana Štěpánková
  • Kupodivu
  • Petr Brousil
  • Irenne Petrik
  • Monty + Nekapela
  • Hynek Kočí
  • Petra Gobelová
  • V kapse myš
  • Ondřej Folx
  • Naopak
  • Sova a Slamák
  • Saša Niklíčková
  • Fofrklacek

Video: aftermovie 2015 (odkaz na Youtube)

HS Winter Edition 2015

 

  • Longital (SK)
  • Ladě – křest LP
  • Marie Puttnerová a Kein Art Ensemble
  • Munroe
  • CM Kubalovci

+ Degustace – zimní vína s Veronikou z Vino-klubu

Hradecký slunovrat 2014

 

  • Jaromír 99
  • AG FLEK
  • Malá Lesní Půljablkoň
  • Jan Burian
  • Žamboši
  • Petr Linhart
  • Karolína Kamberská
  • BORIS – Bubenický orchestr Ivo Samiece
  • CM Michala Jelénka
  • Tabáskova partyja
  • Vrkoč
  • Tamaral
  • NOCA
  • V kapse myš
  • Naopak
  • David Novák
  • Fofrklacek
  • Dina Hotová
  • Arrest
  • Dušan Vainer
  • Lav Lav
  • Silesia Clubing Cave (Scarpo / Najgecc / Peter Wünsch / KAISERSOZE / Nois)

HS Winter Edition 2014

 

  • Půljablkoň – Němec & Puttnerová (křest CD)
  • Ponk
  • Ladě
  • Žamboši
  • Martina Trchová
  • Honza Žamboch