Mechtilde Lichnowsky – ikonická osobnost hradeckého zámku v dalším streamu HS
Mechtilde Lichnowsky, osoba úzce spjatá s historií zámku v Hradci nad Moravicí – o ní a jejím odkazu bude povídat Michal Berg v rozhovoru s Vašek Müller.
Sledovat můžete 6. 4. od 19:00 zde:
YT: https://www.youtube.com/channel/UCzA4Y01k1cSChTgWqvbIpTw
FB: https://www.facebook.com/hradeckyslunovrat/
Vystupující můžete podpořit dobrovolným vstupným, zaslaným na účet Hradeckého slunovratu 2000699906/2010. K platbě uveďte variabilní symbol 20200004 a do poznámky uveďte vždy jméno konkrétního vystupujícího. Festival si z této částky nic neponechává.
Mechtilde von Arco-Zinneberg se do Slezska přivdala v roce 1904, kdy v Mnichově padla do oka knížeti Karlu Maxovi Lichnovskému. Ten byl potomkem starého šlechtického rodu Lichnowských z Voštic, od konce 18. století majitelů zámku v Hradci nad Moravicí a také v nedaleké Chuchelné.
Mechtilde pocházela ze starého bavorského rodu, byla vzdálenou vnučkou Marie Terezie. Do dějin se však nezapsala jen jako manželka diplomata a šlechtice – naopak celou dobu usilovala o vlastní uznání.
Vedle výchovy tří dětí se prosadila i jako neobyčejně kulturně činná osoba s velmi emancipovaným pohledem na svět. Věnovala se podpoře kultury a společenského života a přátelila se se spisovateli, mysliteli či malíři (Oskar Kokoschka, Rainer Maria Rilke, Karl Kraus, George Bernard Shaw a další).
Zejména pak ale sama tvořila. Napsala 18 knih, včetně sbírek poezie či dramatu, které si i sama ilustrovala, a má své důležité místo v německé modernistické literatuře. A to nejen proto, že ve svých předválečných dílech upozorňovala na nebezpečí nacismu a Adolfa Hitlera. Proto byly její knihy v nacistickém Německu na černé listině.